Hoppa till innehåll

Uutiset-näyttösivun murupolku sv

Utredningen av försäljningskanalen för egenvårdsläkemedel betonar en säker och ändamålsenlig läkemedelsförsäljning

3.10.2024 | Publicerad på svenska 3.10.2024 kl. 11.22

Arbetsgruppen som tillsatts av social- och hälsovårdsministeriet för att utvärdera utvidgningen av försäljningskanalen för egenvårdsläkemedel har publicerat sin utredning. Säkerhets- och utvecklingscentret för läkemedelsområdet Fimea är nöjd med arbetsgruppens gemensamma åsikt om att läkemedelssäkerheten och en lyckad läkemedelsbehandling måste säkerställas när försäljningskanalen för egenvårdsläkemedel eventuellt utvidgas utanför apoteken.  

– Arbetsgruppens syn stöder regeringsprogrammets viktiga mål om att säkerställa en rationell läkemedelsbehandling när reformer genomförs. Som nationell myndighet med ansvar för läkemedelstillsyn och läkemedelssäkerhet har Fimea till uppgift att säkerställa att kundens rätt till läkemedelsrådgivning och en säker läkemedelsbehandling bevaras även i reformerna, konstaterar Fimeas överdirektör Eija Pelkonen.  

Genomförandet av läkemedelsrådgivning ska förberedas omsorgsfullt 

I december i fjol tillsatte social- och hälsovårdsministeriet en arbetsgrupp som skulle bereda ett förslag om hur målet i regeringsprogrammet gällande egenvårdsläkemedel ska genomföras. Syftet med arbetsgruppen har varit att vissa av de vanligaste egenvårdsläkemedlen ska få säljas också på andra ställen än apotek. Fimea deltog i arbetsgruppen. 

Enligt utredningen kan försäljningen utvidgas antingen som en del av en mer omfattande totalreform av apoteksregleringen eller som en separat reform av distributionskanalerna.  

Enligt utredningen, för att läkemedelsrådgivningen ska kunna genomföras i praktiken i olika försäljningskanaler krävs en grundlig beredning.  

Genom rådgivning säkerställer man en förnuftig och kundspecifikt vald behandling av ett besvär som anses vara lämpligt för egenvård och som kan genomföras med eller utan läkemedel, påpekar Pelkonen. 

I den nuvarande lagstiftningen har läkemedelsrådgivningen i lag föreskrivits som en uppgift för högskoleutbildade yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården, dvs. farmaceuter och provisorer. 

– Med det har man velat betona läkemedelsrådgivningens betydelse för läkemedelsanvändaren. 

Enligt utredningen ska försäljningen av egenvårdsläkemedel utanför apoteken baseras på att läkemedelsföretaget gör en ansökan till Fimea. 

Fimea anser att ansökningsförfarandet är en väsentlig och nödvändig riktlinje av arbetsgruppen. Därmed kan läkemedelssäkerhetsmyndigheten bedöma respektive läkemedels lämplighet och säkerhet för varje försäljningskanal. 

Oändamålsenlig användning av läkemedel får inte öka 

Enligt arbetsgruppen bör Fimea, som också övervakar apoteken, ansvara för tillsynen över eventuella nya försäljningsställen. På så sätt skulle samma myndighet känna till alla aktörer som bedriver försäljning, lagring och distribution av läkemedel och de skulle övervakas på enhetliga grunder.  

– Genom att centralisera tillsynen säkerställer man ett jämlikt bemötande av aktörerna, en kostnadseffektiv tillsyn, informationsgången och säkerheten, konstaterar Pelkonen. 

Prissättningen av egenvårdsläkemedel som säljs utanför apoteken skulle kunna frigöras helt eller fastställas enligt maximipriserna i läkemedelstaxan. Enligt arbetsgruppen bör den valda modellen främja priskonkurrensen och sträva efter att minska läkemedelsanvändarnas kostnader.  

– Som arbetsgruppen har konstaterat är det viktigaste oberoende av prissättningsmodell att säkerställa att en oändamålsenlig användning av läkemedel inte ökar. Läkemedel är inte normala konsumtionsvaror. Det finns många säkerhetsaspekter förknippade med dem som ska vägas in och motiverade bestämmelser vars betydelse och vikt måste beaktas i den fortsatta beredningen, påpekar Pelkonen. 

Läs mer 

Utredning: Försäljningen av receptfria läkemedel på andra ställen än apotek måste genomföras kontrollerat och planeras väl (stm.fi 3.10.2024)

Bedömning av möjligheten att öka antalet försäljningskanaler för receptfria 
läkemedel. Arbetsgruppens promemoria (PDF, på finska)

Social- och hälsovårdsministeriet tillsätter en arbetsgrupp för att frigöra vissa egenvårdsläkemedel för försäljning på andra ställen än apotek (stm.fi 21.12.2023)   

Fimeas utredning av försäljningen av egenvårdsläkemedel utanför apoteken 2023 (På finska)

 

Ytterligare information ges av

  • Eija Pelkonen, överdirektör, p. 029 522 3100
  • Vesa Mustalammi, överläkare, p. 029 522 3396 (utvärdering av försäljningstillstånd för läkemedelspreparat) 
  • Juha Sinnemäki, enhetschef, p. 029 522 3260 (tillstånd för och tillsyn över aktörer inom läkemedelsområdet)
  • E-postadresserna enligt principen [email protected]

Tulosta-painike sv