Hoppa till innehåll

Uutiset-näyttösivun murupolku sv

Antalet störningar i tillgången var på samma nivå som föregående år

5.1.2026

Säkerhets- och utvecklingscentret för läkemedelsområdet Fimea tog under 2025 emot 2 783 anmälningar om störningar i tillgången från läkemedelsföretag. Antalet är nästan detsamma som 2024, då 2 676 anmälningar gjordes. 

Orsakerna bakom störningarna i tillgången har inte förändrats nämnvärt under de senaste åren. Innehavarna av försäljningstillstånd uppgav att orsaken till störningar i tillgången oftast är produktionsrelaterade problem, såsom kapacitetsbrist och störningar i produktionsprocesserna. 

Även om antalet anmälningar är högt har endast en liten del av störningarna i tillgången en betydande inverkan på patienternas vård. 

– Störningarna kan hanteras vid apoteken genom att byta ut preparatet mot ett annat, berättar Riikka Holthöfer, överinspektör vid Fimea.

Störningarna i tillgången utvidgas lätt till andra preparat

Flest anmälningar om störningar i tillgången mottogs 2025 om läkemedel som påverkar nervsystemet. Störningar förekom särskilt i psykos-, depressions- och ADHD-läkemedel samt i smärtstillande läkemedel.

Enligt Holthöfer utvidgas problemen med tillgången allt oftare till att gälla flera preparat som innehåller samma läkemedelssubstans. Till exempel ökade störningarna i tillgången till schizofreniläkemedlet olanzapin samt läkemedel innehållande mesalazin som används vid behandling av ulcerös kolit och Crohns sjukdom snabbt i fjol.

– Sådana situationer äventyrar behandlingskontinuiteten och ökar avsevärt arbetsbördan för yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården.

Åren 2023–2024 förbättrades däremot tillgången till ADHD-läkemedel som led av betydande störningar i tillgången i fjol.

Det internationella samarbetet för att förbättra tillgången till läkemedel fortsätter

På EU-nivå pågår flera projekt för att förbättra tillgången till läkemedel. Även det nordiska samarbetet intensifierades i fjol. I fjol togs till exempel Europeiska läkemedelsmyndighetens (EMA) uppföljningsplattform för störningar i tillgången i bruk. 

– Plattformen förbättrar prognostiseringen och krishanteringen och dess användning utvidgas till att också stöda myndigheternas anmälningar om kritiska störningar i tillgången. 

Fimea deltog också aktivt i beredningen av EU:s förordning om kritiska läkemedel. Syftet med förordningen är att stärka leveranskedjorna och produktionen av kritiska läkemedel i Europa. 

– Förebyggandet av störningar i tillgången förutsätter ett nära samarbete inom hela läkemedelsområdet, summerar Holthöfer.

Läs mer

Mer information om tillgången till läkemedel i tidningen Sic! år 2025: Hur såg tillgången till läkemedel ut 2025?

Ytterligare information ges av

  • Riikka Holthöfer, överinspektör, tfn 029 522 3021
  • Timo Mauriala, enhetschef, tfn 029 522 3214
  • E-postadresserna har formen [email protected]

Tulosta-painike sv