Uutiset-näyttösivun murupolku sv
Läkemedel är inte godis – läs bipacksedeln och följ anvisningarna
De europeiska läkemedelsmyndigheterna driver en gemensam kampanj med budskapet att öka kunskapen om korrekt användning av egenvårdsläkemedel.
Egenvårdsläkemedel som säljs utan recept från läkare är ofta avsedda för lindriga och vanligt förekommande symtom, såsom värk och feber vid förkylning. Alla läkemedel, även de receptfria, har sina risker och en trygg användning av dem förutsätter att de används på rätt sätt enligt anvisningarna. Att inte följa anvisningarna kan leda till biverkningar eller till och med ett beroende.
”Den viktigaste informationen om ett läkemedel och anvisningar för hur det ska användas på rätt sätt finns i bipacksedeln som finns med i förpackningen. Läs alltid bipacksedeln även om läkemedlet redan är bekant för dig och följ anvisningarna. Uppgifterna i bipacksedeln går också att kontrollera i Fimeas Läkemedelsöktjänst”, säger överdirektör Eija Pelkonen.
Egenvårdsläkemedel kan orsaka oönskade biverkningar eller interaktioner med andra läkemedel som du använder.
”Information om biverkningar och interaktioner finns också i bipacksedeln. Du kan be personalen på apoteket eller inom hälso- och sjukvården om råd vid behov.”
De europeiska läkemedelsmyndigheterna driver en kampanj om förnuftig användning av egenvårdsläkemedel
Kampanjen ”Medicines are not sweets” (Läkemedel är inte godis) är den första gemensamma informationskampanjen för de europeiska läkemedelsmyndigheternas nätverk och det gemensamma budskapet synliggörs i EU-länderna. Kampanjen riktar sig till alla som använder egenvårdsläkemedel, såsom smärtstillande läkemedel, nässpray eller hostmedicin.
Fimea är med i kampanjen via sina kanaler i sociala medier. Kampanjen inleds den 15 september 2025 och pågår under vecka 38. Publikationer delas med hashtaggen #MedicinesAreNotSweets.
Kampanjens viktigaste budskap är dessa:
- läs bipacksedeln
- använd egenvårdsläkemedel endast enligt anvisningarna och följ begränsningarna för användning
- kontakta läkare om dina symtom fortsätter fast du börjat ta ett egenvårdsläkemedel.
Heads of Medicines Agencies (HMA) är ett nätverk av huvudmännen för de nationella läkemedelsmyndigheterna. HMA har ett tätt samarbete med den europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA) och EU-kommissionen i processer som gäller läkemedelstillsyn och försäljningstillstånd för läkemedel. Mer information finns på HMA:s webbplats.
Ytterligare information ges av
- Eija Pelkonen, överdirektör, tfn 029 522 3100
- E-postadresserna har formen [email protected]