Uutiset-näyttösivun murupolku sv
Läkemedelsinformationsnätverkets regelbundet återkommande temadagar och evenemang
Nätverket för läkemedelsinformation producerar och förmedlar tillförlitlig läkemedelsinformation och främjar samarbetet mellan olika aktörer inom läkemedelsområdet. Representanter för läkemedelsanvändarna står i centrum för verksamheten. De deltar aktivt i gemensamma diskussioner och i utvecklingen av läkemedelsinformationen. Läkemedelsinformationsnätverket leds av en koordineringsgrupp som Fimea sammankallar.
Läkemedelsinformationsnätverkets verksamhet omfattar också regelbundet återkommande temadagar och evenemang.
Multiprofessionellt forum för lärare i läkemedelsbehandling V (LOMF V) 15.11.2024
Målet med det multiprofessionella forumet för lärare i läkemedelsbehandling (LOMF) är att främja det multiprofessionella samarbetet samt social- och hälsovårdspersonalens kompetens inom läkemedelsbehandling, särskilt när det gäller tillförlitliga källor, verktyg och databaser för läkemedelsinformation. Dessutom är målet att presentera och ge verktyg för att utveckla utbildningen i läkemedelsbehandling för lärare i grundläggande och kompletterande utbildning.
LOMF V ordnas i samband med Farmacidagarna i Helsingfors Mässcentrum fredagen den 15 november 2024. Farmasian oppimiskeskus ry ansvarar för det praktiska genomförandet av evenemanget och för informeringen. Informeringen om LOMF V inleds snart.
Läkemedelsdagen 13.3.2025
Läkemedelsdagen är en riksomfattande gemensam temadag som är avsedd för såväl läkemedelsanvändare som hälso- och sjukvårdspersonal och som har firats sedan 2012. Målet med temadagen är att uppmuntra läkemedelsanvändare och yrkesutbildade personer inom social- och hälsovården att fråga och diskutera läkemedel och läkemedelsbehandlingar. Dagen ordnas varje år under vecka 11 på olika håll i Finland som olika aktörers egna evenemang eller som samarbeten med flera lokala aktörer.
Läkemedelsdagens huvuddag är torsdagen den 13 mars 2025. Temat för 2025 är hållbar och ansvarsfull läkemedelsanvändning. Välkommen med i Läkemedelsdagens nationella planeringsgrupp! Anmäl dig till planeringsgruppens ordförande (kontaktuppgifter nedan).
Forum för läkemedelsinformation
Forumet för läkemedelsinformation har traditionellt ordnats varje år på hösten. Det multiprofessionella forumet har samlat aktörer inom läkemedelsbranschen, social- och hälsovårdspersonal, studerande och läkemedelsanvändare för att diskutera utvecklingen av läkemedelsinformationen kring ett överenskommet tema.
Koordineringsgruppen för det nationella nätverket för läkemedelsinformation har ansvarat för planeringen av Forumet för läkemedelsinformation och Fimea har ansvarat för resurserna. På grund av statsförvaltningens sparåtgärder har koordineringsgruppen för nätverket för läkemedelsinformation vid sitt möte den 23 maj beslutat att Forumet för läkemedelsinformation inte hålls hösten 2024. Beslut om genomförandet av forumet i fortsättningen fattas årligen.
Läs mer
Nationella nätverket för läkemedelsinformation
Ytterligare information ges av
- Multiprofessionellt forum för lärare i läkemedelsbehandling V (LOMF): Marikki Peltoniemi, utbildningschef, Farmasian oppimiskeskus ry, tfn (09) 6129 4316. E-postadressen har formen [email protected].
- Läkemedelsdagen 2025: Den nationella planeringsgruppens ordförande Tarja Pajunen, expert, Finlands närvårdar- och primärskötarförbund SuPer rf, tfn 044 027 1333. E-postadressen har formen [email protected].
- Forum för läkemedelsinformation: Päivi Kiviranta, utvecklingsspecialist, Fimea, tfn 029 522 3522. E-postadressen har formen [email protected].